
Uit de praktijk: ouderdomsvlekjes
16 februari 2023 om 12:42 ZakelijkWanneer je ouder wordt, kun je merken dat ook je huid verandert. Wist je dat niet zozeer rimpels je een oudere uitstraling geven, maar pigmentvlekken? Deze donkere plekjes en vlekjes worden ook wel ouderdomsvlekken genoemd. Gelukkig zijn ze goed te behandelen. Marieke van der Zeyst, huidtherapeut en eigenaar van Huid- en Oedeemtherapie Houten, deelt een verhaal uit de praktijk.
‘Weet je wat ik vroeger deed? Ik smeerde me in met olijfolie als ik in de zon ging liggen. Dan word je sneller bruin, dacht ik. Als ik toen wist dat dit het gevolg zou zijn…’ Ze opent de bovenste knoopjes van haar blouse en wijst naar haar huid. Licht- en donkerbruine vlekjes verspreidt over haar hele decolleté.
Ik herken haar verhaal. Zelf zonnebrandcrème maken, met vriendinnen. Olijfolie, wortelsap en een paar druppels citroen. Eind van de dag zagen we eruit als kreeften.
Het belang van zonbescherming was ook in mijn jeugd geen issue. Over huidkanker werd amper gesproken en een zongebruinde huid was mooi. Pigmentvlekken en rimpels waren zorgen voor later.
DIAGNOSE: OUDERDOMSVLEKKEN De bruine vlekken op haar huid zijn ouderdomsvlekken. Goedaardige pigmentvlekken gelukkig, maar wel veroorzaakt door UV-straling. Het zijn egale pigmentvlekken waarbij de structuur hetzelfde is als de huid eromheen. Ze geven je huid een oudere uitstraling.
Haar vraag is of er een behandeling is tegen de ouderdomsvlekjes. Ook in haar gezicht heeft ze er last van. ‘Niet omdat ik zo ijdel ben, maar ik stoor mij er wel aan.’
BEHANDELING: PIGMENTLASER OF CRYOTHERAPIE Ouderdomsvlekjes zijn op 2 manieren te behandelen: met een pigmentlaser of met cryotherapie.
Bij meerdere pigmentvlekken in een huidgebied gebruiken we een pigmentlaser. Het laserlicht wordt geabsorbeerd door de pigmentvlekken en die worden daardoor vernietigd. De huid wordt niet beschadigd.
Bij een enkele pigmentvlek kan ook cryotherapie worden toegepast. Hierbij wordt voorzichtig de bovenste huidlaag waarin het pigment zit bevroren.
OP ADVIES VAN DE DERMATOLOOG Omdat ze in haar jeugd vaak is verbrand door de zon wordt ze jaarlijks door de dermatoloog onderzocht op huidkanker. Op zijn advies komt ze bij mij voor behandeling van de ouderdomsvlekken.
Goede zonbescherming is de enige manier om nieuwe vlekken te voorkomen. Ik heb haar geadviseerd vanaf het voorjaar tot het najaar dagelijks zonnebrandcrème te gebruiken met een hoog UV-B- én UV-A-filter. Ook bij bewolking. En de olijfolie gebruikt ze voor de salade.
Wil jij ook persoonlijk advies over pigmentvlekken? Maak een afspraak voor een intakegesprek. Meld je aan via het contactformulier op: www.jouwhuidtherapeut.nl. Of bel 030 - 720 08 08. Je bent welkom! De praktijk is gevestigd in de polikliniek van het st. Antonius Houten.
specialist




















