
Er komt geen tijdelijk opvang van asielzoekers in Houten, misschien wel een duurzame
12 november 2025 om 12:49 Politiek Opvang asielzoekers HoutenHOUTEN Burgemeester en wethouders van de gemeente Houten hebben besloten niet verder te gaan met de plannen voor een tijdelijke opvang van asielzoekers aan de Essenkade. Het onderzoek om een duurzame opvang te realiseren, voor 337 asielzoekers, gaat wel door. Dit maakte de gemeente woensdagmiddag bekend. Heerschop en Vermeulen voelen zich speelbal van de landelijke politiek. Heerschop: ,,Wij staan voor het vuur en Den Haag gooit er olie op.”
door Agnes Krijnen
Eerder gaf het college aan te wachten op een aanvraag van het COA, maar dat duurde het college te lang. Wethouder Vermeulen: ,,We merken dat er behoefte is aan duidelijkheid.” De belangrijkste reden is de input die vanuit de inwoners van Houten is gekomen. ,,We hebben gemerkt dat inwoners graag willen meedenken, maar dat ze meer tijd willen om een veilige opvang te realiseren, zodat de asielzoekers meer onderdeel worden van de Houtense maatschappij.”
![]()
De gemeente luistert naar de input van inwoners - Agnes Krijnen
VOORWAARDEN
Ook had het college zelf twijfels over de voorwaarden die het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) meegeeft aan een tijdelijke opvanglocatie. ,,Hier zijn minder voorzieningen aanwezig voor de bewoners en er is maar 2,5 m2 ruimte per persoon. We voorzien dat asielzoekers dan veel van het terrein af zullen gaan en wellicht voor overlast kunnen zorgen.” Een andere voorwaarde waar het college kritisch over is, is de doelgroep. ,,Als het gaat om een tijdelijke opvanglocatie, hebben we als gemeente vrijwel geen invloed op de doelgroep, het gaat om de overloop van Ter Apel.” Dat betekent dat ook vluchtelingen uit ‘veilige landen’ naar Houten zouden kunnen komen. Of dat de groep veelal uit jonge mannen kan bestaan.
We houden onze rug recht, maar we drammen niet door
Het plan voor de opvang van asielzoekers aan de Essenkade bestaat uit twee delen. In de tijdelijke opvang, die nu dus van de baan is, zouden zo’n 200 mensen opgevangen worden. Het aantal stond nog niet helemaal vast. Dit zou uit de aanvraag van het COA blijken. Als deze mensen hier eenmaal zouden wonen, zou een kantoorpand gesloopt worden voor het opbouwen van een meer permanente locatie, zodat voldaan zou worden aan de Spreidingswet. Ook is in deze plannen ruimte voor een klein aantal woningen voor starters en spoedzoekers.
Hier zouden ook meer voorzieningen voor beschikbaar zijn, zoals een medische post en dagbestedingsactiviteiten. Hierin willen veel Houtenaren ook een rol spelen. Deze volgorde zou echter betekenen dat de mensen die op korte termijn al tijdelijk opgevangen worden, lange tijd tussen de sloop- en bouwwerkzaamheden zouden zitten. Ook dat vindt het college onwenselijk.
![]()
De indicatieve schets van het COA over de ‘duurzame opvang’ van vluchtelingen aan de Essenkade, met ruimte voor maatschappelijke organisaties en spoedzoekers. - COA
Het college vindt niet dat ze gezwicht is voor de weerstand uit de samenleving. Heerschop: ,,Er zijn in Houten zowel voor- als tegenstanders. Er zijn vooral veel mensen die constructief meedenken. Daar willen we naar luisteren. Wel gaan we door met de plannen voor de permanente opvang. We houden onze rug recht, maar we drammen niet door.”
SPREIDINGSWET
Volgens de Spreidingswet moet Houten per 1 juli 2025 337 asielzoekers opvangen. Het college zegt aan de wet te willen voldoen, maar dat de datum niet haalbaar is. Vermeulen: ,,We streven er nog steeds naar om 337 asielzoekers op te vangen op een duurzame manier. Dat gaat alleen niet op korte termijn lukken.” Heerschop verwoordt het als volgt: ,,We zitten in een spagaat. Aan de ene kant willen we voldoen aan de wet. Aan de andere kant willen we de veiligheid van onze inwoners garanderen. Door snel 200 mensen op te vangen, onder de voorwaarden die het COA voorstelt, wordt dat lastig.”
Wij staan voor het vuur en politici uit Den Haag gooien olie op het vuur
Dit besluit betekent dat Houten niet op korte termijn een bijdrage levert aan de overvolle asielzoekerscentra, onder meer in Ter Apel. Heerschop en Vermeulen wijzen duidelijk naar Den Haag. Heerschop: ,,We voelen ons als gemeente totaal niet gesteund en zelfs tegengewerkt door beleid en politici uit Den Haag. Wij staan voor het vuur en politici uit Den Haag gooien olie op het vuur.” Vermeulen: ,,We voelen ons een speelbal. We verdedigen landelijk beleid, maar krijgen daarbij geen steun vanuit Den Haag.” Hiermee verwijst Heerschop naar de brieven van het VNG en de Kring van Commissarissen van de Koning, waarin de lokale overheden dezelfde spagaat beschrijven.
Hoe nu verder? De onderzoeken die nodig zijn voor de permanente opvang van 337 asielzoekers gaan door. Vermeulen: ,,Pas op zijn vroegst over zes maanden is genoeg bekend om iets te zeggen over de verdere procedure.” Hier gaat het om een gewone procedure, geen versnelde zoals bij de tijdelijke opvang. Ook moet COA nog steeds een aanvraag indienen. Het pand is ook nog niet in eigendom van het COA. Daarmee is de opvang van asielzoekers in Houten voor 2027 uit beeld geraakt.






















