De spelers en regisseur van het indrukwekkende stuk 'De Trein' zijn klaar voor de repetitie.
Voor Lex Klaver (li) en Margreet Ausems. Achter v.l.n.r. Marianne van den Hoven, Luc Analbers, Jacqueline Stenekes, Wida van Doorn
De spelers en regisseur van het indrukwekkende stuk 'De Trein' zijn klaar voor de repetitie. Voor Lex Klaver (li) en Margreet Ausems. Achter v.l.n.r. Marianne van den Hoven, Luc Analbers, Jacqueline Stenekes, Wida van Doorn Irene van Valen

Splinter speelt voorstelling ‘De Trein’ in kader van Theater na de Dam in Houten: ,,Deze voorstelling is het anders dan anders”

14 april 2023 om 08:58 Podiumkunsten Tips van de redactie

HOUTEN Theatergroep Splinter zit vol in de repetities voor de voorstelling ‘De Trein’ die te zien is op 4 mei om 21.00 uur in Theater Aan de Slinger. Het is onderdeel van Theater na de Dam, een landelijk initiatief waarbij in het hele land voorstellingen plaatsvinden die betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog. ,,Hierin werken we samen met Stichting 4 en 5 mei Comité Houten. De voorstelling bevat anders dan anders geen humor”, vertelt Splinter lid Margreet Ausems. Op 28 april vindt de try-out plaats in de Wiese in Schalkwijk. 

Irene van Valen

In dit stuk spelen Lex Klaver, Jacqueline Stenekes, Luc Analbers, Wida van Doorn en Margreet. Splinter lid Marianne van den Hoven is de regisseur. Over de voorstelling zegt Margreet: ,,Ik wil niet teveel weggeven. Het is een heftig stuk, geschreven door Carl Slotboom en speelt zich af in twee treincoupés; een coupe zoals wij die nu kennen en een goederenwagon uit 1943. Ik ervaar het verhaal als beklemmend en aangrijpend. Het is niet waargebeurd, maar het had gekund. Dat maakt het bijzonder.”

UITDAGING

Dat deze voorstelling onderdeel is van Theater na de Dam zien de spelers als een eer. ,,We zijn trots dat wij meewerken aan het levend houden van de vreselijke gebeurtenissen van de oorlog. Ik kan me er geen voorstelling van maken en toch moet ik in ‘De Trein’ de heftigheid overbrengen. Dat is een uitdaging. De verhalen moeten verteld blijven worden”, zegt Margreet. Lex vult aan: ,,Wat mensen elkaar aandeden in de oorlog is onbegrijpelijk.”

Al bij de repetities is het muisstil, hoe is dat in het theater?

ONDERZOEK

Voor deze voorstelling lazen de spelers boeken over de oorlog en spraken telefonisch met de NS. ,,Die speelde een rol in de oorlog, maar hadden zij een keus? Ons werd verteld dat in Nederland geen veewagons werden gebruikt, hoewel men dat wel denkt. Hier reden alleen goederenwagons. Verder ontdekten we dat Joodse leiders lijsten bijhielden met de adresgegevens van Joden in Nederland. Die bleken een hulp voor de Duitsers. Ook ontdekten we dat Joden de Jodenster die zij op hun kleding moesten bevestigen, zelf moesten kopen”, vertelt Margreet. Lex vult aan: ,,Door in het thema te duiken beseffen we dat mensen pas na lange tijd doorhadden wat er echt gebeurde in de oorlog. Mensen ontdekten te laat aan de verkeerde kant te staan. Hoe stap je er uit als het je leven in gevaar brengt? Zeggen dat je het anders zou doen is te gemakkelijk.”

STER

De Jodenster wordt gebruikt tijdens de voorstelling. ,,Toen ik mijn jas aantrok zonder die ster was er niets aan de hand, maar op het moment dat ik de ster op diezelfde jas bevestigde, emotioneerde het mij”, zegt Jacqueline. Het besef dat miljoenen vrouwen deze ster op hun kleding vastmaakten, kwam diep binnen. Die jas trek ik niet meer zomaar aan. Ik hoop tijdens de voorstelling mijn emoties onder controle te houden, terwijl ik ze wel over wil brengen op het publiek.” De spelers kijken ernaar uit om deze voor henzelf indrukwekkend voorstelling te spelen. Al bij de repetities is het muisstil, hoe is dat in het theater? Voor de try-out voorstelling op 28 april om 19.30 uur in de Wiese bent u welkom vanaf 19.00 uur. Kaarten voor de voorstelling op 4 mei bestelt u via www.aandeslinger.nl

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie