
Nieuwe bundel van Conny Hoogendoorn: Pandora, oude mythes, nieuwe verhalen
17 juni 2025 om 09:30 OverigHOUTEN Wat als Icarus niet opsteeg met vleugels van was, maar worstelde met schuldgevoel? Hoe zou Penelope zich staande houden in een verpleeghuis? En hoe ziet een figuur als Zeus eruit in een modern gezin? Pandora is geen lesje mythologie, maar een bundel vol herkenbare, eigentijdse verhalen – geïnspireerd door oude vertellingen, geworteld in het nu. In haar nieuwe verhalenbundel Pandora haalt de Houtense auteur Conny Hoogendoorn klassieke mythen naar het heden – met eigentijdse personages en herkenbare dilemma’s.
De inspiratie begon bij de Britse schrijver Stephen Fry, die vol vuur sprak over de Griekse mythologie. ,,Ik realiseerde me: emoties verouderen niet”, vertelt Hoogendoorn. ,,Verlangen, jaloezie, schaamte, woede en liefde – ze zijn van alle tijden. En de karakters over wie ik schrijf, lijken vaak verrassend veel op mythische figuren.”
De titel van de bundel verwijst naar Pandora, de eerste vrouw in de Griekse mythologie. Ze kreeg een mysterieuze doos mee, met de opdracht die niet te openen – wat ze natuurlijk wel deed. ,,Die dubbelheid raakt me: ze bracht niet alleen ziekte en verdriet, gelukkig ook verlangen, taal, kunst. Als laatste ontsnapte de hoop, in de vorm van een vogel. Dat was voor de mensheid de boodschap van de troost.”
BIJZONDERE ILLUSTRATIE
In het kleurig uitgevoerde Pandora trakteert Hoogendoorn de lezer op verhalen die allemaal beginnen met een bijzondere illustratie – een uitnodiging op wat komen gaat. De toon varieert van licht en ironisch tot rauw en confronterend, maar steeds keren thema’s terug als macht, morele keuzes en de rafelranden van menselijke relaties.
Schrijven helpt me te begrijpen wat ik denk en voel.
Over het schrijfproces zegt ze: ,,Het mooiste is het moment waarop een verhaal ineens klopt. Dat je voelt: zó moet het verteld worden. Tegelijk is het zoeken. Soms ligt een verhaal maanden stil omdat ik de kern nog niet heb gevonden. Maar dat hoort erbij. Schrijven helpt me te begrijpen wat ik denk en voel.”
Hoogendoorn, bekend van de Houtense Honderdjes en haar benefietuitgave voor het hospice, publiceerde diverse verhalenbundels. Of er ooit een roman komt? Ze glimlacht: ,,Misschien. Maar of een verhaal kort of lang wordt, hangt af van hoe het zich aandient. Zolang verhalen mij vinden, blijf ik ze vertellen.”
De presentatie van Pandora is op 21 juni 15.00 uur in de Bibliotheek van Houten. Iedereen is van harte welkom.



















