
Popcorn op De Stek bij filmleraar van het jaar
26 december 2023 om 16:45 OnderwijsHOUTEN Leerkracht Astrid van der Knaap wil filmeducatie in het basisonderwijs op de kaart zetten. Haar inspanningen daarvoor op RKBS De Stek zijn beloond met een finaleplek in de wedstrijd ‘Filmleraar van het jaar’. Samen met vijf andere docenten uit het hele land strijd zij om deze landelijke titel.
Directeur Jolanda van Delft meldde de leerkracht van groep 5 aan voor de wedstrijd. ,,Astrid heeft filmeducatie overtuigend met popcorn in ons team gebracht en collega’s enthousiast gemaakt. Filmeducatie heeft nu een vaste plek binnen het onderwijs op onze school.”
FINALEPLEK
Op 1 november werd bekend dat Astrid vanuit de regionale voorrondes is doorgedrongen tot de finale. ,,Er komt best wat kijken voor een finaleplek. Ik moest lesmateriaal en lesregistraties aanleveren. Zo heb ik bijvoorbeeld een les gemaakt rond de film ‘Joep in de tomatensoep’ die ik heb opgestuurd. Daarna volgde een gesprek met de vakjury over mijn lesregistratie en over mijn plannen. Ten slotte mocht ook een leerling haar mening geven tegen de vakjury.”
Astrid kan haar kansen voor de wedstrijd niet goed inschatten. ,,Van de andere leerkrachten weet ik dat zij ook mooi filmonderwijs maken. Maar nu ik mee doe, wil ik natuurlijk ook winnen en filmeducatie op de kaart zetten.”
PASSIE VOOR FILM
De passie voor film bij Astrid komt voort vanuit haar studie theater-, film- en televisiewetenschap. ,,Tijdens het documentaire festival begeleidde ik het scholierenprogramma. Daarbij merkte ik dat ik het leuk vond om kinderen op een andere manier naar film te laten kijken.” Haar interesse voor lesgeven aan kinderen werd groter, waarop zij besloot te starten op de pabo. “Heel mooi dat ik mijn twee studies nu kan combineren.”
THEMATISCH WERKEN
Astrid laat kinderen in haar lessen op een andere manier naar films kijken. Daarbij werkt zij met thema’s die ook spelen op school. “Bijvoorbeeld de Kinderboekenweek of Paarse Vrijdag. Met bepaalde films kan je kinderen kennis laten maken met een andere cultuur of een ander geloof.”
Nadat de kinderen de film hebben gekeken stelt Astrid vragen. ,,Wat heb je gezien? Wat voelde je erbij? Wat was er nog meer te zien? Wat denk je dat de bedoeling is van de maker van de film? Is dit goed in beeld gebracht? Op die manier leren kinderen luisteren naar elkaars mening, iedereen ziet en beleeft een film anders. Ook leren ze dat er een maker achter de film zit die en verhaal wil vertellen.”
De Stek maakt gebruik van het aanbod van films van de Filmhub. ,,Zij kunnen helpen met het kiezen van films. Bijvoorbeeld films passend bij thema’s of voor bepaalde leeftijden. Met de diversiteit van films kan je verschillende onderwerpen belichten en in aanraking komen met verschillende soorten films, zoals animatie of documentaire.”
LAAGDREMPELIG
De leerkracht van groep 5 weet hoe druk het onderwijs is voor leerkrachten. ,,Daarom wil ik leerkrachten laten ervaren hoe je op een eenvoudige manier kinderen iets moois mee kan geven zonder dat het veel tijd kost. Directeur Jolanda: ,,Door met film aan te sluiten bij de thema’s waarmee we werken op school zijn kinderen nog meer betrokken en bewuster gaan kijken naar beeldmateriaal.”
Astrid hoopt dat filmeducatie ook op andere basisscholen gebruikt gaat worden. ,,Het plan en de kwaliteitskaart die ik voor De Stek heb geschreven kan op een andere school gemakkelijk worden overgenomen.”
POPCORN
Volgens Astrid is draagvlak van de directie een belangrijke voorwaarde om te kunnen starten met filmeducatie op school. ,,Onze directeur ondersteunt het project, we hebben bijvoorbeeld met het hele team een teamtraining met FilmHub gedaan. Collega’s waren daar gelijk enthousiast over. Ik krijg positieve reacties vanuit het team.”
Volgens directeur Jolanda kreeg Astrid het team en de leerlingen enthousiast voor filmeducatie met, hoe kan het ook anders, popcorn. “Astrid heeft ervoor gezorgd dat er een aanbod is van films die aansluit bij verschillende burgerschapsthema’s die jaarlijks bij ons terugkomen. Daardoor heeft film een vaste plek gekregen en is het onder de aandacht bij leerkrachten en leerlingen.”
VERKIEZING 2024
Het is inmiddels de zesde editie van de filmleraar van het jaar verkiezing. De winnaar is één schooljaar het boegbeeld voor filmeducatie in het onderwijs. Directeur Jolanda is er van overtuigd dat Astrid gaat winnen. “Astrid is een goede ambassadeur om filmeducatie in het basisonderwijs verder door het land te verspreiden. Zo kunnen nog meer kinderen leren kijken naar film. Dus stemmen want elke stem telt mee!”
De winnaar van de titel Filmleraar van het jaar wordt bepaald door zowel publieksstemmen als een vakjury. Het publiek kan tot 15 januari stemmen op Astrid van der Knaap via www.filmleraarvanhetjaar.nl. De uitreiking is op 31 januari 2024, tijdens International Film Festival Rotterdam.




















