Monument op het Plein
Monument op het Plein 4 en 5 comité

Dodenherdenking en viering van bevrijdingsdag in gemeente Houten

22 april 2025 om 19:10 Maatschappelijk

HOUTEN Op 4 mei herdenken we in Nederland de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog (1940-1945) in Europa en in Zuidoost-Azië. Sinds 1961 herdenken we ook de slachtoffers van oorlogssituaties en vredesoperaties waarbij Nederland betrokken was na de Tweede Wereldoorlog.
Op 5 mei vieren we de bevrijding van Nederland in 1945. Ook vieren we de bevrijding van het toenmalige Nederlands-Indië. We staan stil bij de waarde van vrijheid, democratie en mensenrechten. Het Nationaal comité 4 en 5 mei heeft als jaarthema Vrijheid Vertelt: opmaat naar 80 jaar vrijheid. Dit thema volgend vragen ook het 4 en 5 mei Comité Houten en het 4 mei comité Schalkwijk aandacht voor de littekens die de Tweede Wereldoorlog achterliet en die nog steeds zichtbaar zijn.

HET PROGRAMMA OP 4 MEI ZIET ER ALS VOLGT UIT:

Ronde langs de oorlogsgraven in de gemeente:
In ’t Goy start de herdenking om 14.45 u bij het herdenkingsmonument aan de Nachtdijk 25.
In Schalkwijk start de herdenking om 15.20 u bij de begraafplaats van de NH kerk, deze herdenking krijgt om 15.40 u een vervolg bij de St. Michaelkerk.
In Tull en ’t Waal start de herdenking om 16.10 u bij de Hervormde Kerk, Waalseweg 71.


In Schalkwijk start ‘s avonds om 19.30 u de herdenkingsbijeenkomst bij het Schalkwijkse Oorlogsmonument Jhr. Ramweg-Korte Uitweg.
In Houten start om 19.00 u de herdenkingsbijeenkomst in de OLV ten Hemelopneming, de katholieke kerk aan de Loerikseweg 10. Spreker is de heer Ad van Liempt, Nederlands journalist, auteur van oorlogsboeken en tv- programmamaker. Hij schreef diverse boeken over de Tweede Wereldoorlog. Voor zijn televisiewerk kreeg hij een ere-Nipkowschijf. De titel van zijn lezing is “Stilstaan bij twee Houtenaren”.
Er wordt muziek ten gehore gebracht door kamerkoor Concerto Cherise. Zij zingen tijdens de herdenkingsbijeenkomst op 4 mei een aantal prachtige liederen onder begeleiding van gastdirigent Patrick Pranger.


Vanaf 19.45 u wordt de herdenking vervolgd op Het Plein.
De heer Ad van Liempt, burgemeester mevrouw Karen Heerschop, Houtense veteranen, twee leerlingen van groep 8 van basisschool De Bijenkorf, kinderburgemeester Noa Bouwman, Scouting Schonauwen, muziekvereniging Kunst na Arbeid en mevrouw Willy Siersma leveren een bijdrage aan de plechtigheid.

Om 20.00 u wordt twee minuten stilte gehouden.

HET PROGRAMMA OP 5 MEI:

In de nacht van 4 op mei 5 brengen leden van scouting Schonauwen het Bevrijdingsvuur lopend vanuit Wageningen naar Houten. Voor het gemeentehuis aan het Onderdoor worden zij om 11.45 u ontvangen door onze burgemeester. Vanaf 11.30 u staat de Koffiefiets voor u klaar bij het gemeentehuis en wordt er muziek gespeeld door Jeugdorkest KNA.
U kunt genieten van een historische optocht van oude legervoertuigen, ze rijden door alle kernen van Houten. ’s Morgens komen ze rond 10.00 uur aan op Het Plein, daarna vanaf 11.00 uur bij het Haltnahuis.

’s Middags vanaf 16.00 u en ’s avonds vanaf 20.00 u bent u van harte welkom in Theater Aan de Slinger voor het Bevrijdingsfestival. U kunt luisteren naar een gevarieerd programma (kaartjes zijn gratis) van diverse Houtense culturele organisaties, zang, dans en muziek.

U wordt allen van harte uitgenodigd de verschillende bijeenkomsten bij te wonen.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie