
Stadsverwarming de Vijfwal wordt duurzamer
5 februari 2025 om 11:15 DuurzaamheidHOUTEN Eneco, de eigenaar en exploitant van het warmtenet in Houten, wil de opwekking van warmte in de warmtekrachtcentrale (WKC) duurzamer maken. 3696 woningen binnen de Vijfwal maken hiervan gebruik voor de verwarming en warm tapwater.
Karin Tim-Mijland
In 2021 kwam 71% van de warmte die de WKC leverde aan de woningen vrij uit restwarmte van elektriciteitsproductie van aardgasmotoren. De gasketels in de WKC in wijk het Gras wekken de resterende 29% op om de piekmomenten in de ochtend/avond en winter op te vangen. Eneco onderzocht diverse alternatieve duurzame energiebronnen zodat de aardgasgestookte ketels nog maar 5-10 % hoeven op te wekken tijdens piekmomenten. Thermische energie uit de omgevingslucht opwekken bleek haalbaar voor het Houtense warmtenet. Hiervoor moet een nieuwe installatie gebouwd worden. De beoogde locatie hiervoor ligt naast het transformatorstation van netbeheerder Stedin en naast de locatie van BNext. Tijdens informatiebijeenkomsten vorig jaar konden bewoners zich aanmelden voor een klankbordgroep en meedenken over de installatie.
THERMISCHE ENERGIE
Hoe wordt thermische energie opgewekt? Dat gebeurt met een lucht-water-warmtepomp. Daarvoor zijn een grote hoeveelheid horizontaal geplaatste luchtkoelers, een tiental warmtepompen en een warmtebuffer nodig. De luchtkoelers zorgen ervoor dat de luchtstroom die langs een radiator stroomt zo’n drie tot vijf graden afkoelt. Hierdoor wordt warmte uit de buitenlucht onttrokken, die wordt vervolgens weer gebruikt als beginwarmte voor de warmtepompen. Deze warmtepompen verhogen met behulp van elektriciteit de temperatuur en het vermogen. De geproduceerde warmte wordt geleverd aan de wijk of tussentijds opgeslagen in een warmtebuffer om te gebruiken tijdens piekmomenten. Zodoende hoeven de op aardgasgestookte piekketels voor deze piekmomenten minder te worden ingezet voor de warmteproductie, wat de duurzaamheid ten goede komt.
OMGEVING
Het college van B&W is in principe akkoord gegaan met de ontwikkeling van deze warmtepompinstallatie op de beoogde locatie. Eneco heeft samen met de gemeente en de klankbordgroep wensen voor de inpassing van deze installatie in de omgeving opgesteld. De klankbordgroep stelde ,,zoveel als mogelijk afgeschermd met groen en deels zichtbaar.” Aan de randen van de installatie komen bomenrijen en diverse hagen met aan de noordkant een kruidenrijk grasland en/of bloemenweide.
Voor het ontwerp van de installatie verkoos de klankbordgroep neutrale kleuren en een eenvoudige vormgeving. Zodat het geheel rustig oogt en wegvalt in de omgeving. Timmer Architecten ontwerpt het gebouw, de warmtebuffer en de luchtkoeleropstelling.
Daarnaast zijn er verschillende studies uitgevoerd. Waaronder een geluidsonderzoek door adviesbureau Peutz. Daaruit blijkt dat er geen waarneembare toename van geluid zal zijn in woonwijk de Vijfwal, dat wil zeggen minder dan 1 dB, het geluid van een vallend blad. Ook zijn er geen piekgeluid en laagfrequent geluid te verwachten. Als alles goed verloopt zou de bouw in oktober 2026 kunnen starten en de eerste warmte september 2028 geleverd kunnen worden.
Bron: Eneco Warmte in Houten Vijfwal www.eneco.nl/warmteinhouten














