De Molen 20 was een van de eerste kantoorpanden die getransformeerd werden naar woningen.
De Molen 20 was een van de eerste kantoorpanden die getransformeerd werden naar woningen. Woonin (destijds Viveste)

Twaalf kantoorpanden in Houten werden de afgelopen tien jaar getransformeerd, velen zullen volgen

27 mei 2026 om 11:55 Nieuwbouw

HOUTEN Sinds het opstellen van de Kantorenstrategie uit 2016 zijn in Houten 12 kantoorpanden gesloopt of getransformeerd. Woningbouw kwam ervoor in de plaats. In het gebied aan de Molenzoom zullen nog veel meer kantoren verdwijnen. Het mes snijdt aan twee kanten: leegstand in kantoren neemt af en er komen betaalbare woningen bij. 

door Agnes Krijnen

In 2016 stonden veel kantoorpanden leeg in Houten. De gemeente kwam met de Kantorenstrategie, die als doel had om kantoren plaats te laten maken voor woningbouw. De afgelopen jaren gebeurde dit met twaalf gebouwen. In de gebiedsvisie Centrum Molenzoom Koppeling die een jaar geleden werd vastgesteld, is verdere transformatie van leegstaande kantoorpanden opgenomen. In de visie wordt ruimte geboden aan 25.000 m2 werkruimte.

GENOEG RUIMTE OVER?

Houten Anders, de politieke partij die na de verkiezingen niet terugkwam in de gemeenteraad, stelde in maart nog vragen over het verdwijnen van ruimtes voor bedrijven en voorzieningen in Houten. Daarop kwam in april een antwoord. Raadslid Bartjan Meijer vroeg zich af of er wel genoeg ruimte voor bedrijven overblijft. Onder ondernemers die nu in de kantoren zitten, vaak voor lage anti-kraak huurprijzen, rijst dezelfde vraag.

Het college legt in de beantwoording uit dat de veranderingen volgen uit beslissingen die de gemeenteraad zelf heeft genomen: ,,De ontwikkelingen volgen uit de situatie die het vastgestelde beleid ten aanzien van enerzijds de aanpak van kantorenleegstand en anderzijds de behoefte aan het creëren van woonruimte heeft mogelijk gemaakt.”

In het geval van de zorg- en dienstverlening verwacht het college ook dat er meer diensten aan huis en vanuit huis worden aangeboden. 

OVERZICHT TRANSFORMATIES

Een overzicht van de kantoorgebouwen die sinds 2018 gesloopt werden om plaats te maken voor nieuwbouw of werden omgebouwd tot woningen: 

Aan de Standerdmolen transformeerde een deel van het voormalige gemeentehuis met de naam Sijnsmeester. 


Project Luno omvat 109 appartementen en werd opgeleverd in 2024. - Agnes Krijnen

Aan de Molen werd een aantal panden getransformeerd. De Molen 20-24 transformeerde in 2018 naar 73 sociale huurwoningen. Het kantoorpand aan Kokermolen 10 werd gesloopt en maakte in 2019 plaats voor 36 huurappartementen in het middensegment. Het gebouw kreeg de naam ‘t Bovenhuys. Vlakbij, op de hoek van de Molen en de Kokermolen, werd in 2024 Luno gecreëerd. Hier werden twee kantoorpanden, die bekend stonden als De Zoom en De Terp, gesloopt. Ook hier zijn middenhuur appartementen voor teruggekomen, 109 in totaal. 


Project Molenhof - Gemeente Houten

Aan de Molen 37 transformeerde een kantoorgebouw naar 10 huurappartementen, met de naam HOU-TEN. Daarnaast, op nummers 43-57, werden sociale huurwoningen ontwikkeld. Het kantoorpand Citadel aan de zuidkant van de Koppeling, aan het Koningsspoor, werd in 2019 getransformeerd tot 124 appartementen, ook middenhuur. Aan de Schaft werd het KPN gebouw al deels getransformeerd en ook andere kantoorpanden staan op de nominatie om omgetoverd te worden tot woningen. 

NOORDKANT

In het noorden van Houten maakten drie panden aan de Randhoeve plaats voor woningen, Nummer 223 werd in 2015 al omgebouwd tot 31 startersappartementen. Veel later, in 2022, werd het pand ernaast op nummer 225 omgebouwd tot 65 studio’s en appartementen. Vorig jaar ging het kantoorpand op nummer 221 tegen de vlakte, voor de bouw van de Knik, met 88 kleine koopappartementen.  


Een impressie van hoe De Knik aan de Randhoeve eruit gaat zien. - Jongerius Invest

Ook aan de Gaarde werd in 2020 een voormalig architectenkantoor omgebouwd tot 6 appartementen in de vrije sector. Op deze plek zat vroeger Derks Stedebouw. Derks was stedenbouwkundige van de groeikern Houten in de jaren 90. Hij had deze wijk zelf ontworpen. Verder werd aan de Druivengaarde het voormalig pand van accountantskantoor Flynth in 2022 gesloopt en vervangen door 28 vrije sector huurwoningen. Dit project heette Hofgaerde. 

Project Luno omvat 109 appartementen met een huur van 800 tot 1200 euro per maand.
Project Molenhof
Een impressie van hoe De Knik eruit gaat zien.