Verbouw van miscanthus in Schalkwijk. Lees meer op www.duurzaameiland.nl/miscanthus.
Verbouw van miscanthus in Schalkwijk. Lees meer op www.duurzaameiland.nl/miscanthus. Hans Kuppens

Warmte uit olifantsgras

30 maart 2026 om 15:49

SCHALKWIJK Er wordt energie opgewekt op het Eiland van Schalkwijk. Niet alleen wind en zon leveren energie via de grote windmolens en zonnevelden. Ook de bodem en het water kunnen lokaal veel hernieuwbare energie leveren. Lokale duurzame energie die de congestie beperkt. Eerder is aandacht besteed aan energie uit drinkwater, aan energie uit de bodem en aan kleine windmolens. In dit artikel besteden we aandacht aan Miscanthus dat verbouwd wordt op het eiland en dat gebruikt kan worden voor verwarming.


Miscanthus is een snelgroeiende grassoort, die dat tot wel 4 meter hoog kan worden, vandaar dat het ook wel olifantsgras wordt genoemd.. Het woekert niet, zoals riet en bamboe, neemt grote hoeveelheden CO2 op (ongeveer 4-6 keer een bomenbos), neemt stikstofoxide en fijnstof op, werkt waterzuiverend en is bodemverbeterend. Daarnaast is het een schuilplaats, een nestplaats en een rustplaats voor dieren. Er worden hazen en reeën en fazanten gezien en dat is een welkome afwisseling in de groene vlakte.


Coöperatie Duurzaam Eiland bezocht Lourens De Kruijff, een ondernemer aan de Achterdijk die 5 hectare miscanthus heeft aangeplant. Zijn veld ligt er al 16 jaar prima bij. “Miscanthus heeft de eerste twee jaar zorg nodig (aanplanten, onkruidvrij-maken), daarna heb je er geen omkijken naar. Er hoeft niet gespoten te worden. De oogst is in het voorjaar als het gras droog is. Het wordt opgeslagen in balen in de schuur. Daarna wordt het gebruikt in een speciaal voor dit doel gebouwde kachel waar het, vermengd met houtsnippers, dient als bijverwarming voor Pand Pannenkoek.”

De rentabiliteit is te vergelijken met dat van snijmaïs. Maar er zijn veel voordelen als we kijken naar biodiversiteit, CO2-opslag en verminderde afhankelijkheid van fossiele brandstoffen van ver weg. 


Nadelen zijn er nauwelijks. In het eerste jaar zijn er nog geen opbrengsten en wel kosten. Bij het onkruidvrij-maken zijn pesticiden nodig, maar er zijn milieuvriendelijke vervangers van Round Up. Financieel kan het steeds beter uit omdat fossiele brandstoffen steeds duurder worden en de levering ervan onzeker is. Een nadeeltje kan er zijn voor fietsers en wandelaars die, wanneer het gras volgroeid is, minder uitzicht hebben. 

Dit artikel verschijnt in de reeks alternatieve energiebronnen op het Eiland van Schalkwijk. Zie www.duurzaameiland.nl.