De Essenkade gaat plaats maken voor een moderne boerderij, volgens de plannen van Beelen
De Essenkade gaat plaats maken voor een moderne boerderij, volgens de plannen van Beelen TS

Dit is De Houtense Boerderij

9 maart 2026 om 12:27

HOUTEN Wim Beelen wil op het terrein van kwekerij Jongerius en de Essenkade lokaal voedsel telen en verkopen in een winkel en restaurant. Daarnaast komt er ruimte voor start-ups en vernieuwende vormen van landbouw en voedseltechnologie en wordt het terrein energieneutraal. Het terrein moet daarnaast ook een rustpunt worden, met een boerencamping en speeltuin. Dit meldt Larendael, het bedrijf van Beelen, in een persbericht.

 

door Agnes Krijnen

,,Je moet niet praten over een duurzamere toekomst’’, zegt Wim Beelen, ,,maar die gewoon realiseren.’’ Het terrein dat hij gekocht heeft bestaat uit 35 hectare grond. Hier wil hij De Houtense Boerderij realiseren, waar duurzame voedselproductie, energie, innovatie en maatschappelijke verbinding samenkomen.  


BELEVINGSCENTRUM Het voedsel dat biologisch geteeld wordt, wordt uitgeserveerd op het bord en in de boerderijwinkel. ,,Mensen weten tegenwoordig nauwelijks nog waar hun eten vandaan komt,” zegt Wim Beelen. ,,Wat je hier op je bord krijgt, groeit hier ook.” De Houtense Boerderij moet uitgroeien tot een belevingscentrum voor de regio Utrecht, waar gezinnen kunnen recreëren, kinderen leren over natuur en voedsel en bezoekers de landbouw van dichtbij ervaren.


Op het terrein komt ruimte voor start-ups en vernieuwende vormen van landbouw en voedseltechnologie. Ondernemers krijgen de mogelijkheid om te experimenteren met duurzame teeltmethoden, circulaire systemen en technologische toepassingen. Ook worden gesprekken gevoerd met een universiteit over samenwerking op het gebied van onderzoek en innovatie, zodat praktijk en wetenschap elkaar kunnen versterken.


DUURZAAMHEID De energie op het terrein wil Beelen duurzaam opwekken, via zonne-energie en batterijen, zodat het terrein energieneutraal wordt. Ook wordt in het persbericht gesproken over een innovatieve datacenterfunctie, waarbij restwarmte wordt ingezet om de kassen te verwarmen. ,,Voedsel, energie en data versterken elkaar binnen één samenhangend ecosysteem.”


Behalve ruimte voor de natuur, moet er ook ruimte komen voor de mens. De Houtense Boerderij moet een rustpunt worden voor de hele regio. Beelen denkt aan een boerencamping die tijdelijk verblijf biedt voor mensen die behoefte hebben aan ruimte en perspectief. Voor kinderen komt er een natuurlijke speeltuin.


SAMENWERKEN Om dit alles te realiseren wil Larendael samenwerken met de gemeente Houten, de regio Utrecht, kennisinstellingen, ondernemers en inwoners. Beelen: ,,Wij willen niks doen zonder dat de buren en de gemeente er compleet achter staan.”


De gemeente werd verrast door de verkoop van de Essenkade, omdat er al jaren plannen waren voor het openen van een asielzoekerscentrum op deze plek. Beelen begrijpt de commotie niet. ,,Ik heb de eigenaar vorige week donderdag gebeld en ik heb vrijdag het terrein gekocht. Maandag is het geleverd. Als de gemeente al drie jaar bezig is met dit pand, begrijp ik niet waarom ze het niet allang geregeld hebben. Als ik op die manier zou ondernemen, was ik allang failliet.”