
Rick de Gier bezingt het vrije en beklemmende van Houten in zijn album ‘Vliegtuigsporen boven Houten’
27 september 2025 om 09:03 MuziekHOUTEN Platenmaatschappij Volkoren presenteerde afgelopen 12 september het Nederlandstalige soloalbum van Ponoka-frontman Rick de Gier (46). Met zijn album ‘Vliegtuigsporen boven Houten’ brengt de singer-songwriter in dertien nummers een ode aan Vinexdorp Houten.
door Irene van Valen
Mogelijk ken je Rick van de vier eerder verschenen albums die hij maakte met zijn band Ponoka. In ‘Vliegtuigsporen boven Houten’ debuteert hij als soloartiest met een synthpopplaat. Daarop vormen synthesizers de basis. Wie naar het album luistert, herkent invloeden van de Pet Shop Boys, New Order en Doe Maar. Het album is opgenomen in de studio van voormalig Ponoka-gitarist Theo Nap, die veel synthesizers bezit. ,,Na veel experimenteren ontstond een eigen geluid. We werkten drie jaar samen aan dit album. Ponoka-liefhebbers zullen zich herkennen in de muziek en in de klank van achtergrondzangeres Alice ten Brinke. Toch heeft dit album een geheel eigen stijl en sluit het aan bij de sfeer van Houten van de jaren ’80 en ’90. Daar koos ik bewust voor, omdat ik hier toen woonde”, vertelt Rick.
Die plek vormt een geweldige herinnering, net als de kampvuren bij het Amsterdam-Rijnkanaal. Ik bezing het in een van de nummers.
ONTSTAAN
Het project begon ruim tien jaar geleden, toen Rick het idee opvatte om een roman te schrijven over Houten. Dat zou na zijn roman ‘Ninevé’ en verhalenbundel ‘Verdwaald in Ponoka’ zijn derde boek worden. Maar de half voltooide manuscripten bleven op de plank liggen, tot hij besefte dat de thematiek zich beter leende voor een album. Zo ontstond wat hij noemt ‘een muzikale mozaïekroman: een verzameling kleine verhalen over grote verlangens en emoties’, met Houten als decor en rode draad.
TERUGBLIK
Rick is geboren in Gorinchem. Vijf jaar later verhuisden zijn ouders naar Canada, waar zijn vader en oom een boerenbedrijf opzetten. ,,Mijn ouders kregen echter heimwee. Daarom remigreerden ze na vijf jaar terug naar Nederland en vonden een woning in het snelgroeiende Houten. Ik was tien en woonde hier tot mijn zeventiende. De overgang van de prairie naar een nieuwbouwwijk was groot. Alles was nieuw. Ik vond het een vreemde ervaring en kijk er met gemengde gevoelens op terug. Tegelijkertijd voelde het ook als een avontuur. Voor jongeren waren er amper voorzieningen in Houten; het was saai. Ik genoot meer van Utrecht, waar ik naar school ging. Toch ontstond er een hechte vriendengroep. We vonden aan de Houtensewetering een boer die ons een oude melkstal liet ombouwen tot clubhuis. Daar plaatsten we muziekinstrumenten en stapelbedden, en we organiseerden er feestjes. Die plek vormt een geweldige herinnering, net als de kampvuren bij het Amsterdam-Rijnkanaal. Ik bezing het in een van de nummers. De liedjes zijn autobiografisch, verhalend en soms fictief.”
Ik vind Houten bijna surrealistisch en komisch. Ik herinner me de relaxte sfeer en de vriendelijkheid, maar ook een beklemmend gevoel.
VINEX
Op het album bezingt Rick de eindeloze fietspaden, uitgestrekte Vinexwijken, Het Rond, de Schalkwijksebrug en de verstopte oude dorpskern. Daarnaast komt een bonte stoet Houtenaren voorbij: tobbers en dromers, gepassioneerde tieners en weemoedige geliefden. ,,Alles bij elkaar maakt Houten tot een merkwaardig dorp. Naast het Oude Dorp liggen de Vinexwijken waar alles op elkaar lijkt. Ik vind het bijna surrealistisch en komisch. Ik herinner me de relaxte sfeer en de vriendelijkheid, maar ook een beklemmend gevoel. Zo zing ik in het nummer ‘In het donker’ dat hier alles is wat ik nodig heb, maar ook over iemand die Houten wil ontvluchten in het lied ‘Spitsbergen’. Het album opent niet voor niets met het nummer ‘Vierde nota ruimtelijke ordening extra’, afgekort Vinex.” Samen met Theo Nap en Pim van de Werken, ook een oud-bandlid en toetsenist, toert Rick nu door het land. Tijdens de shows combineert hij zijn muziek met beelden en verhalen over Houten. Het album is te beluisteren via alle grote streamingdiensten en verkrijgbaar op cd. Meer informatie vind je op www.rickdegier.com.