
Sport, Cultuur en Welzijn waarschuwen de raad
1 juli 2025 om 20:30 CultuurHOUTEN De Houtense Cultuurtafel, Theater Aan de Slinger, vanHouten&co, bibliotheek Lek en IJssel en Sportplatform Houten vrezen verregaande bezuinigingen. Samen met de gemeente maakten zij de afspraak dat er 6 procent bezuinigd zou worden, maar daar lijken nu meer bezuinigingen bij te komen.
door Agnes Krijnen
Samen maakten en verspreidden de organisaties een pamflet met de oproep de sociale basisinfrastructuur in tact te houden. Daarin staat dat er een afspraak was met de gemeente voor bezuinigingen. ,,Er zijn vier brede overleggen geweest en uiteindelijk is duidelijk geworden dat het eindplaatje een bezuiniging van 6% is voor alle maatschappelijke organisaties.”
![]()
Het pamflet van de cultuur-, welzijns- en sportorganisaties van Houten. - Houtense Cultuurtafel
Twee dagen voor de perspectiefnota werd gepresenteerd, dat gebeurde op 12 juni, kregen de organisaties echter te horen dat de prijscompensatie er niet meer bij zat. Dat was een flinke klap. De prijscompensatie is een verhoging van de gemeentelijke bijdrage om gestegen kosten te compenseren. Deze wordt dus wellicht ook geschrapt. Deze boodschap viel rauw op het dak van de genoemde organisaties.
ONVERWACHTE KLAP In het pamflet zeggen zij hierover: ,,Deze 6% bezuiniging is nog nét (behalve bij Erfgoed), met veel inzet, extra moeite en kunstgrepen, te doen. Met de onverwachte nieuwe maatregel prijscompensatie gaat dat niet lukken! Als donderslag bij heldere hemel kwam deze onverwachte klap. Deze extra maatregel maakt het onmogelijk een sterke sociale basis te behouden – onze eigen fundamenten worden namelijk ondergraven.”
Er zijn meer bedreigingen voor de organisaties, zo beschrijven zij in het pamflet. Zo wordt de energiecompensatie afgebouwd en wordt flink bezuinigd op het onderhoud van de sportvelden. Ook die kosten komen erbij.
VERGADERING Komende donderdag 3 juli wordt de perspectiefnota besproken tijdens het Ronde Tafel Gesprek van de gemeenteraad. Hierin wordt financieel beleid besproken. Onderdeel hiervan is een OZB verhoging. De sport- cultuur- en welzijnsorganisaties zullen bij deze vergadering hun zorgen uiten. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis en is openbaar.
