Een greep uit de artiesten die optreden tijdens Musica Mundo in Amersfoort.
Een greep uit de artiesten die optreden tijdens Musica Mundo in Amersfoort. Aangeleverd

Veel plezier tegen minimale kosten: de leukste [tips]!

10 juni 2025 om 09:43

Deze zomer is er van alles te beleven! Vanaf mei stroomt de evenementenkalender vol, en dat gaat door tot in september. En het mooie is: deze uitjes hoeven niet veel te kosten. Dat komt mooi uit, de boodschappen zijn al duur genoeg!

Houd je van lekker struinen over een rommelmarkt? Dan kun je deze zomer je hart ophalen! In bijna elke regio wordt wel iets georganiseerd. In Nunspeet bijvoorbeeld: zes dinsdagen in de zomervakantie, van 15 juli tot en met 19 augustus, zijn er in Nunspeet zomerbraderieën met een keur aan waren waaronder boekenkramen, kleding, speelgoed, allerlei lekkernijen, mode accessoires en aanbod van de verschillende winkeliers. In het centrum van Lunteren is op 16 juli en 23 augustus een rommelmarkt te vinden. Op 15 augustus is Epe the place to be, dan vindt een grote zomermarkt, vintagemarkt en kleedjesmarkt plaats in het centrum van Epe. Ook is er een pleinfeest bij de Grote Kerk. De markt is van 16 -21 uur en het pleinfeest van 20 uur tot middernacht. Een dag later, op 16 augustus, is er een vlooienmarkt in Harderwijk. De entree bedraagt 3 euro per persoon.

BUITENBIOS Lekker naar de film deze zomer? Dat kan als het weer meezit ook buiten! Deze zomer organiseert Theater Aan de Slinger op verschillende plekken in Houten een filmvoorstelling in de buitenlucht. Zo kun je op 20 juni bijvoorbeeld kijken naar de film Wicked Little Letters. Op 27 juni wordt A Real Pain vertoond. Kijk voor het hele programma en kaartverkoop op www.aandeslinger.nl.


WOESTOK FESTIVAL Laat Maar, HelmPoetsers en Ken ’t Niet: grote kans dat deze namen je niet direct bekend in de oren klinken. Het is een greep uit de coverbands die op zaterdag 28 juni optreden tijdens Woetstok Wageningen Festival, een jaarlijks evenement in Wageningen, georganiseerd door en voor Wageningers. Tijdens het festival spelen twaalf bands een set van veertig minuten, waarin ze een bekende band of artiest vertolken. Het festival vindt plaats op zaterdag 28 juni, vanaf 13 uur, en de entree is gratis. Meer info: https://loburg.com/woetstok/


MUSICA MUNDO Ook in Amersfoort vindt een gratis festival plaats: Musica Mundo Festival. Dit jaarlijks zomerfestival heeft van alles te bieden, van concerten tot een buitenbios, afterparty en een parade. Musica Mundo Festival (van 26 tot en met 29 juni) bestaat uit eigenzinnige, avontuurlijke en vernieuwende wereldmuziek. Met wereldmuziek wordt bedoeld muziek met herkenbare elementen uit diverse culturen. Het festival is gratis en vindt plaats in de openlucht op het Lieve Vrouwekerkhof in het centrum van Amersfoort. Er zijn extra activiteiten in de straten, op andere pleinen, in poppodium Fluor en in Theater De Lieve Vrouw. Zo is er op 28 juni een poppenparade door de stad, genaamd The Sound of Silence, waarin muziek, dans en beeldende kunst samenkomen in een krachtig verhaal over de natuur en haar kwetsbaarheid. Kijk voor meer info op https://musica-mundo.com/.


APPELPOP Iets verder uit de richting, maar wel hartstikke gratis is het tweedaagse festival Appelpop in Tiel. Met klinkende namen op het affiche zoals Kensington (met nieuwe zanger Jason Dowd), Chef ‘Special, Guus Meeuwis en Maan. Ook Claude, je weet wel, die van het songfestival, treedt op. Waar andere gratis festivals het moeilijk hebben, en zelfs verdwijnen, doet Appelpop een stap naar voren. Het festivalterrein is anders ingedeeld, en er zijn vijf in plaats van drie podia. Dat betekent ook meer optredens: het festival groeit van 33 naar 48 optredens! Je kunt tevens overnachten op een nabijgelegen kampeerterrein. De kosten beginnen bij 38 euro per nacht (1 tent zonder stroom). Je kunt ook kamperen met een caravan of camper. Om het festival ook in de toekomst te kunnen organiseren, is men onder meer afhankelijk van de verkoop van koek en zopie. Een bijdrage in de vorm van consumpties wordt zeer op prijs gesteld! Meer info: https://appelpop.nl/


GEVELSTENENWANDELING Een stadswandeling is altijd leuk, zeker als je meer te weten komt over de verhalen achter gebouwen en straten. Hoe leuk is het om in je eigen stad dingen te ontdekken, die je nooit hebt geweten? In Gorinchem spelen ze hier op in met de gevelstenenwandeling, waarbij je op zoek gaat naar gevelstenen die verwijzen naar vroeger gebruik en ambachten. Met de gevelstenenwandeling ontdek je waar de stenen zijn en, belangrijker nog, welke verhalen er achter schuil gaan. Soms moet je er wel even naar zoeken. De gevelstenenwandeling is te koop bij de VVV Gorinchem voor 4 euro.


WANDELEN IN UTRECHT Nog niet uitgewandeld? Op www.routesinutrecht.nl vind je de mooiste wandelroutes, van stadswandelingen tot een wandeltocht door de natuur. Wat voor wandelaar je ook bent, in de provincie Utrecht kun je je hart ophalen. Ontdek de vele kastelen en buitenplaatsen, wandel door de veelzijdige landschappen of ga op stap in het spoor van de Romeinen. De wandelroutes op routesinutrecht.nl geven een gevarieerd beeld van wandelen in Utrecht en voeren onder andere langs het culturele erfgoed van de Hollandse Waterlinie, langs ambachten, door de meest stille en schone lucht die de provincie rijk is en prachtige middeleeuwse steden. Met meer dan 1.800 kilometer aan wandelnetwerk kun je alle kanten op. Ook zijn er routes te vinden voor toegankelijke wandelroutes, geschikt voor rolstoel en kinderwagen.


PYRAMIDE VAN AUSTERLITZ Zo is er bijvoorbeeld een wandeling rond de Pyramide van Austerlitz, een nog zichtbaar overblijfsel uit deze Franse tijd, te vinden op het hoogste punt van de Utrechtse Heuvelrug. Het monument stamt uit de tijd van Napoleon; in 1804 liet generaal Marmont de Pyramide bouwen door het Frans-Bataafse leger, als eerbetoon aan zijn vriend Napoleon Bonaparte. De Pyramide is ook leuk voor kinderen, in de buurt kunnen kinderen lekker spelen, met onder meer een draaimolen.


PAARDENKAMP Een bejaardenhuis voor paarden, hoe bijzonder is dat! Bij Stichting De Paardenkamp in Soest genieten 120 paarden en pony’s van 20 jaar en ouder van hun pensioen. De stichting bestaat al sinds 1962 en heeft twee boerderijen: Boerderij Vosseveld en Boerderij Het Gagelgat. Bezoekers zijn zeven dagen in de week van 10 tot 16.00 uur welkom, zie https://paardenkamp.nl....


GEERTJE'S HOEVE Een ander kosteloos dierenuitje is Geertje's Hoeve in Haarzuilens. Het is een kleinschalige boerderij met geiten en varkens, een eigen kaasmakerij, boerderijwinkel en lunchrestaurant. Kinderen kunnen er naar hartenlust spelen en knuffelen met dieren. Tegen een vergoeding kun je de dieren voeren, of marshmallows roosteren. Voor kinderen is er een speurtocht uitgezet, of speel een potje boeren mini-golf (3,50 euro per persoon). In de zomerperiode is de boerderij elke dag geopend, van 10 tot 17 uur, op zondag openen ze een uurtje later. Zie https://geertjeshoeve.nl.. 


STADSBOERDERIJ Stadsboerderij de Vosheuvel is tevens gratis toegankelijk. De kinderboerderij in Amersfoort heeft zowel grotere boerderijdieren (koeien, pony's, ezels, varkens, geiten en schapen) als kleinere dieren zoals kippen, konijnen en knaagdieren. In de knuffelweide kunnen jong en oud de geiten aaien en knuffelen. Er is ook een grote vijver, met diverse watervogels, en een kippen- en natuurtuin. Op 27 augustus wordt het Oogstfeest gevierd, van 14 tot 16 uur. Wonen jullie in Amersfoort, is jullie kind een echte dierenvriend, maar is er thuis geen ruimte, budget of tijd voor een huisdier? Dan is dit wellicht iets voor jullie: kinderen kunnen zich opgeven om 14 weken lang, een vaste middag per week te komen helpen met het voeren en verzorgen van de dieren. Deelnemen aan deze activiteit kan vanaf 10 jaar. De kosten voor de hele periode bedragen € 15,00 per kind. Het voeren is van 15.30 uur tot 16.45 uur. Aanmelden en meer info: info@devosheuvel.nl. Kijk voor meer informatie, zoals openingstijden op: www.devosheuvel.nl


HENSCHOTERMEER Lekker verkoelen op een magische plek? Dat kan in het Henschotermeer in Woudenberg, een groot strand omringd door bossen. Er zijn plekjes met ondiep water waar kinderen zorgeloos kunnen spetteren. In het Henschotermeer ligt een bebost eilandje dat bereikbaar is via twee bruggetjes. Verder zijn er toiletten, kinderspeelplekken en voor iets lekkers kun je terecht bij Het Oude Strandhuis. Let op: je betaalt wel voor toegang, 3,60 euro per persoon. Ook voor parkeren wordt een bijdrage gevraagd, dus kom zoveel mogelijk op de fiets!


GEOCACHING Leuk om te doen, zeker met kinderen, is geocaching. Hierbij ga je op zoek naar een schat of ‘cache’, terwijl je aan het wandelen of fietsen bent. In heel Nederland kun je geocachen, zo zijn er bijvoorbeeld in Leusden meer dan honderd caches ‘verborgen’. Er zijn makkelijke caches maar ook ingewikkelde waarbij je tijdens de route vragen moet beantwoorden. Met een juist antwoord verdien je vervolgens de coördinaten van de verstopplek van de cache. Kijk voor meer info op: www.geocaching.com


CREATIEF IN JE EIGEN OMGEVING Voor de leukste uitjes hoef je soms helemaal niet ver te reizen. Ook in je eigen omgeving kun je activiteiten ondernemen, die de vakantie onvergetelijk maken! Kampeer bijvoorbeeld in je eigen achtertuin, of zet een speurtocht uit en nodig buurtkinderen uit om mee te doen. Speel waterspelletjes, organiseer een high iced tea, of verzin je eigen obstakelbaan. Wat te denken van een kampioenschap stoepkrijttekenen? Of blijf op om tijdens een heldere nacht sterren te spotten, of geniet van een ander natuurfenomeen dat mogelijk te zien is na een aantal warme dagen: zeevonk. De laatste tip: maak foto's in je eigen buurt met je smartphone en stel je eigen expositie samen. 

Fijne vakantie!

Op bezoek bij het paardenrusthuis in Soest.