
Leon van Rooijen en zijn moeder Joan van Rijn deden mee aan het NK Mennen
3 september 2023 om 16:50 Sport Tips van de redactieHOUTEN Bij de Nederlandse Kampioenschappen Mennen deden er dit jaar veel talenten mee uit Houten. De elfjarige Leon van Rooijen is één van die aanstormende talenten die dit jaar voor het eerst heeft meegedaan met het NK.
door Ross van Ravenswaay
Op 15 augustus jl. werden de Nederlandse kampioenschappen Mennen in Ermelo verreden. Mennen is een paardensport die nog niet zo bekend is. Opvallend is dat er bij het afgelopen Nederlands Kampioenschap zes Houtense talenten deelnamen. De Houtense talenten moeten om te kunnen trainen helaas uitwijken naar de Rijnruiters een vereniging in Nieuwegein of De Voornruiters in De Meern.
BODYPROTECTOR
Joan van Rijn uit Houten ment ongeveer 12 jaar aan en is lid van de Rijnruiters. ,,Mennen is echt leuk om te doen. Mennen is het rijden met een paard, of pony, en wagen, dat heet een aanspanning. Ik reed vroeger onder het zadel, dat kun je alleen doen. Met een gezin is het leuk om het mennen samen te doen daarom ben ik overgestapt naar het mennen. Mijn vader ment ook en heeft mij aangestoken. Om te gaan mennen heb je naast een paard of een pony best wel veel spullen nodig. Als we gaan trainen, gaan we vol beladen op pad. In de trailer staat het paard en er moet ook nog een plekje zijn voor het rijtuig. De auto ook ligt vol met tuigen, caps, een menschort en een bodyprotector. Het is beslist geen goedkope sport.“ Bij het mennen zijn er drie vormen van wedstrijden. Bij dressuur gaat het met name om mooi rijden. Daarnaast is er een wedstrijdvorm waarbij het gaat om de vaardigheden. Je moet dan in een circuit van pionnen met balletjes erop je behendigheid tonen. De balletjes mogen er niet afvallen. Als laatste kent de mensport de marathon, daarbij gaat het om de snelheid.
Mennen gebeurt vaak met één paard dan heet het enkelspan. Soms zijn er wedstrijden met twee, vier of zelfs acht paarden voor een wagen.
GROOM
De zoon van Joan, Leon van Rooijen, heeft het afgelopen NK in Ermelo zijn debuut gemaakt in de mensport. Met z’n 11 jaar is hij de jongste deelnemer geweest op het NK mennen en reed zijn wedstrijden tussen de volwassen menners. Ook Leon maakt samen met z’n pony heel veel trainingsuren. De pony van Leon heeft er echt veel plezier in en trainen ze samen zo’n 4 a 5 keer per week. ,,Omdat ik nog zo jong ben heb ik voorop mijn wagen een blokje gemaakt, zodat ik met mijn voeten steviger in de wagen zit.” Het mennen is echt een teamsport omdat er altijd iemand meerijdt. De assistent van de menner heet een groom. De groom heeft onder andere als taak om te zorgen voor de balans van het rijtuig. ,,Uiteindelijk wil ik wel Nederlands Kampioen mennen worden”, aldus Leon.
![]()
Leon met zijn moeder Joan van Rijn - Ross van Ravenswaay
KASTELEN
Om te mennen heb je geen speciale paarden nodig. Je kunt ze het gewoon leren door te trainen. ,,Het is wel handig als er wat pit in het paard zit als je bijvoorbeeld aan de marathon meedoet.” Mennen is echt een internationale sport. Helaas is het nog geen olympische sport!
Naast de wedstrijden zijn er ook leuke evenementen zoals ringsteken en ritten zoals de Kastelentocht in Doorn. Deze tocht is ongeveer 30 kilometer lang, er doen vaak meer dan 40 aanspanningen met antieke koetsen en klederdracht aan mee.
Het NK Mennen was succesvol voor de Houtense menners: lees hier meer
