Mabel bij haar expositie op de eerste verdieping van Schoneveld
Mabel bij haar expositie op de eerste verdieping van Schoneveld Irene van Valen

Mabel exposeert haar ‘Effegium’ in Wijkcentrum Schoneveld en zegt: ,,Ik ben bijna losZe won hiermee de eerste prijs bij Kunstbende..”

11 november 2022 om 16:23 Kunst

HOUTEN Na exposities in Utrecht, toont Mabel Rooijakkers tot januari haar werk ‘Effegium’ in Wijkcentrum Schoneveld. Ze won hiermee de eerste prijs bij Kunstbende.

Irene van Valen

Kunstbende is een landelijk jongerenplatform dat zich bezighoudt met verschillende kunstdisciplines en organiseert onder andere workshops en wedstrijden. Mabel nam twee keer deel aan een provinciale wedstrijd. De eerste keer werd ze tweede van Utrecht, dit jaar eerste met haar serie ‘Effegium’, wat ontsnapping betekent. Mabel geeft in foto’s, litho’s en schilderwerken vorm aan de ongezonde thuissituatie waarin zij zat. ,,Het beeld de personificatie van mijn gevoel uit. Rood staat voor dreiging. Het grijs van de persoon staat voor onzichtbaar en onbelangrijk zijn. De lijnen staan voor vastzitten en loskomen. Al lijken de beelden heftig, ik laat vooral hoop zien in de lijnen die losser raken. Mijn wens is dat mijn kunstwerken leiden tot open gesprekken.” Kijkend naar haar werk, zei ze: ,,Ik ben bijna los.”

KUNSTPROJECT Met het winnen van de eerste plaats won Mabel een aantal plekken om te exposeren, een live talkshow met twee andere kunstenaars in het Muntgebouw waarin ze vertelde over haar werk en ze won een budget voor een kunstproject. ,,Ik wil met collega-kunstenaar Cyrus een video opnemen. Hij is woordkunstenaar en schreef teksten bij mijn werk. Die raakten me diep. Ze klopten. Daarom wil ik ons werk in een video samenbrengen.”

ONTSTAAN Als jong meisje tekende de chronisch zieke Mabel veel. Het was haar uitlaatklep tijdens vele ziekenhuisopnames. Door die associatie stopte ze met tekenen tot ze op de havo een profiel koos met kunstlessen. ,,Ik herontdekte het tekenen weer en schilder.” Een logisch vervolg was de Hogeschool voor de Kunsten. ,,Dit is mijn plek. Ik leer alles over techniek en leer trucjes die ik anders nooit zou leren. Mijn huiswerk is het uitoefenen van mijn hobby. Hoe mooi is dat?”