
We gaan weer legaal gluren: kleinkunst, dans, muziek, theater in Houtense huiskamers
28 september 2022 om 09:00 ActiviteitenHOUTEN Tijdens de vijftiende editie van Gluren bij de Buren in Houten op zondag 2 oktober kan het publiek genieten van 43 artiesten op 30 verschillende locaties in de gemeente. De centrale huiskamer van het evenement is ingericht op het Plein, met optredens en kinderactiviteiten.
door Agnes Corbeij
Het idee van Gluren bij de Buren is dat mensen uit Houten op pad gaan in hun eigen dorp. Projectleider Danique Carmen Kivit: ,,Houtenaren kunnen zo nieuwe wijken ontdekken, buren leren kennen en tegelijk samen genieten van kunst uit de eigen buurt.”
STRUINEN De vorige editie werd noodgedwongen omgezet in Struinen door de Tuinen. Leuk bedacht, maar Danique is blij dat de mensen dit jaar weer echt bij elkaar naar binnen kunnen. ,,Dat is natuurlijk wel het idee, bij elkaar naar binnen stappen in plaats van alleen maar van een afstandje naar elkaar kijken.”
Danique is dit jaar weer op zoek gegaan naar een gevarieerd palet van artiesten die hun huiskamer willen openstellen en hun eigen muziek willen laten horen of acteerspel laten zien. ,,We hebben een mooi programma met veel mensen uit Houten en veel muziek.” Een paar voorbeelden: Yalla Yalla speelt een theatervoorstelling over kubussen en vriendschap en Johannes Karts speelt cello en probeert de schoonheid en de enorme, onvoorspelbare hoeveelheid kleuren van het leven te tonen.
DANSEN EN SPRINGEN Het programma wordt geopend om 12.30 uur, met een optreden van Stardance en Freerunners op het Plein. ,,Stardance geeft een workshop, dus iedereen kan meedoen. Daarna kunnen we allemaal dansend en springend Houten door, van het ene naar het andere optreden.”
Ook in Schalkwijk en ‘t Goy zijn prachtige optredens te zien, zoals bij Wickenburg. Danique: ,,Daar moeten vooral de theaterliefhebbers naartoe.” Freedom stond ook bij Loeren bij de Boeren en doet nu weer mee, op de oprijlaan van landgoed Wickenburg. Het is een eigen productie van Aan de Slinger, uitgevoerd door dertig jongeren, die ieder een kritische blik hebben op het thema vrijheid.
RELAXTMOMENTJE Singer-songwriter Melanie Ryan deed al vaker mee met Gluren bij de Buren, in andere plaatsen. ,,Ik vind het een heel tof podium. Het is een kort optreden, waarbij mensen echt even een relaxtmomentje hebben, aandachtig luisteren en dan weer doorgaan naar het volgende optreden.”
Melanie Ryan speelt countrymuziek. ,,Ik hou van dit genre omdat het hele oprechte muziek is. Ik kan er echt mijn verhaal in kwijt. Het is de smartlap van Amerika eigenlijk. Ik speel de moderne variant van country muziek, zoals die in Nashville nu populair is.” Melanie werkt drie dagen in de week als grafisch vormgever, maar hoopt in de toekomst wel van haar muziek te kunnen leven.
![]()
Gluren bij de Buren - Gluren bij de Buren
KLEINKUNST Ook de kleinkunst is goed vertegenwoordigd. Jenneke en Sanne spelen in het Oude Dorp. Ze hebben een programma waarin ze tweestemmig zingen, begeleid met piano en gitaar. De luisterliedjes raken het publiek, met een lach en een traan. Ook Reinder Bosman speelt gitaar en kleinkunst. In het dagelijks leven is hij biologie leraar, maar op 2 oktober zingt en speelt hij over de grote of kleine emoties in het leven, soms Engels, soms Nederlands, soms zelf vertaald.
Dat sport kan leiden tot muziek bewijst Irrespective. Deze coverbeand ontstond namelijk vanuit een volleybalteam van VC Houten. Inmiddels is de band gegroeid van 3 naar 8 personen en samen spelen ze blues, pop, rock en allerlei andere muziek uit de jaren 60 tot 90. Ze treden op aan de Lange Schaft.
Een ander bijzonder optreden is dat van Siberian Oxygen. De Utrechtse folkpopformatie Siberian Oxygen bestaat ruim 10 jaar. In een flink vernieuwde bezetting speelt het zestal, met Damien Rice en Norah Jones als belangrijke inspiratiebronnen, intieme en ingetogen songs met subtiele arrangementen, waarin gitaar en harmonieuze samenzang de boventoon voeren. Danique: ,,Het enige nadeel van Gluren bij de Buren is dat je nooit alles kunt zien. Maar dit gezelschap hoop ik echt te kunnen beluisteren.”
Gluren bij de Buren wordt georganiseerd door Theater Aan de Slinger. Alle optredens, locaties en tijdstippen van Gluren bij de Buren zijn te bekijken op glurenbijdeburenhouten.nl. Op de dag zelf zijn er programmaboekjes te krijgen op het Plein. Het programma loopt van 12.30 tot 18.00 uur. Ieder half uur beginnen optredens.
