Bij het Van der Valk hotel en Houten liepen asielzoekers en zakenlieden langs elkaar bij de ingang.
Bij het Van der Valk hotel en Houten liepen asielzoekers en zakenlieden langs elkaar bij de ingang. Agnes Corbeij

COA en Van der Valk oneens

5 september 2022 om 20:03

p Vervolg van voorpagina


HOUTEN Vorige week werd bekend dat alle asielzoekers voor het weekend vertrekken uit het Van der Valk hotel in Houten, in tegenstelling tot eerdere berichtgeving vanuit het COA en de gemeente. Volgens Van der Valk was dit altijd al de bedoeling.


door Agnes Corbeij

Drie week geleden werd bekend dat het COA een deel van het Van der Valk hotel had afgehuurd om vluchtelingen vanuit Ter Apel op te vangen. De gemeente werd overvallen door dat bericht, burgemeester Gilbert Isabella was hier niet blij mee. Het COA liet weten dat in totaal 135 vluchtelingen naar het hotel zouden komen voor een periode van vier weken. Daarna zouden er 60 vluchtelingen opgevangen worden voor langere tijd, tot maximaal vijf maanden. Die boodschap communiceerde de gemeente dan ook naar haar inwoners. 


TE DUUR Een woordvoerder van Van der Valk liet het Houtens Nieuws vorige week desgevraagd weten dat alle vluchtelingen begin september het hotel weer verlaten. Een bezoek aan het hotel bevestigde dat verhaal. Asielzoekers vertelden zelf dat ze een brief hebben gekregen met een vertrekdatum, tijd en plaats van bestemming. Reden van vertrek zou zijn dat dit hotel te duur is. 

Een woordvoerder van de familie Van der Valk liet Houtens Nieuws weten de vluchtelingen gewoon als hotelgasten te zien. ,,Verschillende Van der Valk hotels zijn namens het COA benaderd om een aantal kamers voor tijdelijke opvang te bieden aan statushouders en vluchtelingen. Van der Valk behandelt deze aanvragen zoals iedere andere aanvraag voor een verblijf in een van de hotels. ... Als er geschikte ruimte is om mensen op te vangen, wordt een reservering aangenomen.” 


MINDERJARIGEN In het hotel werden twee verschillende groepen asielzoekers opgevangen, beiden afkomstig uit het overbelaste aankomstcentrum in Ter Apel. Over de groep volwassenen, waaronder gezinnen met kleine kinderen, was de afspraak gemaakt dat ze vier weken zouden blijven. Dat gebeurde. De groep van 60 minderjarige asielzoekers zouden zes maanden mogen blijven, aldus het COA. Het COA meldde vorige week echter dat Van der Valk de afspraak heeft opgezegd. Van der Valk zegt dat er nooit een afspraak was.


Een woordvoerder van het COA laat weten: ,,De geplande opvang van de amv jongeren (red.: alleenstaande minderjarige vreemdelingen) voor een periode van 6 maanden gaat niet door in dit hotel. De hoteldirectie heeft inderdaad aangegeven eenzijdig deze overeenkomst te willen beëindigen. Als COA betreuren we deze beslissing, omdat we graag nog wat langer deze jongeren daar een plek hadden aangeboden, maar we respecteren het besluit van de directie.”

Volgens de woordvoerder van Van der Valk was die afspraak er niet. ,,Er is destijds wel een verzoek gedaan hiertoe, maar bij mijn weten is aan dat verzoek geen gehoor gegeven.” Alle 60 jongeren zijn uiterlijk 4 september vertrokken uit het hotel. Zij worden ondergebracht in hotels in Amersfoort, Veenhuizen en Bodegraven.